YATILI BAKICI

Yatılı Bakıcı

Yatılı Bakıcı

Hali hazırda günlük bir çalışanınız olabilir, Siz evden sabah erken saatlerde çıkarken geliyor olabilir, Akşam işten eve dönerken gidiyor olabilir. Bu çalışma yapısı günlük, gündüzlü Bakıcı tipidir. Ancak işten döndüğünüz saatlerde tekrar evde yemek hazırlığı ve işler sizi bekliyor olabilir. Aynı zamanda çocuklar ile ilgilenmek de gerekecektir. Çünkü bakıcı iş modelinde çocuklar ile zaman geçirerek onların ihtiyaçlarını ve bakımını üstlendiği için birçok yükü üzerinizden alırken, siz eve geldiğinizde çalışma saati sona ererek evine dönen bakıcınızın ardından işleri üstlenmeniz gerekmektedir.

Çalışma hayatında olsanız da olmasanız da, evdeki işler ve çocukların bakımı oldukça zor bir yüktür. Elbette ev işinden çok çocukların bakımı önemlidir. Bu işler için bir yatılı bakıcı tutmak sizin üzerinden büyük bir yükü alacaktır. İşten eve döndüğünüzde sizi rahat bir ev karşılayacak, evin işinin yanı sıra hiç değilse çocuklarınızın iyi olduğunu bileceksiniz. Gün içinde çocukların tüm ihtiyaçları karşılanmış olacak, devamında da uykuya kadar ve sonrasında bile çocuklarınıza iyi bakacak olan bir Yatılı Bakıcı, sizin için kaçınılmaz bir destek unsuru olacaktır. Firmamız Vip Yardımcı Hizmeti size en doğru adayları paylaşacak ve üzerinizden büyük bir yükü alacaktır.


0536 301 74 34


Yatılı bakıcı deneyimi olan ailelerimiz çok kolay şekilde gündüzlü bakıcıya geçmek istemezler. Çünkü yatılı bakıcının rahatlığı, hiç bir zaman gündüzlü bakıcıyla bir olamaz. Ama yine de ailenin ihtiyacı nedir, eve hangi bakıcı tipi uyar soruları farklılık göstermektedir. Gündüzlü bakıcıda yaşanabilecek bazı sorunları sıralayacak olursak;

 • Eve geliş saatlerinde trafiğe bağlı olarak her zaman gecikme yaşanabilir (çok erken saatlerde yollara çıksa, yorgunluktan gün içi verimi azalabilir)
 • Evden çıkış saatleri çok esnek olmayabilir. Genel anlamda sabah 8-akşam 5 veya sabah 9-akşam 6 çalışma saatleri uygundur. Bu saatler aile tarafından esnetildikçe verim o kadar düşecektir.
 • Hava şartlarına bağlı o gün bakıcısız kalabilirsiniz.
 • Toplu taşıma araçlarındaki mikroplar nedeniyle eve hastalık taşınabilir.

Elbette amacımız gündüzlü bakıcıları kötülemek değil, kaldı ki iş yapımızın neredeyse yarısını da gündüzlü bakıcı yardımcılar oluşturmaktadır. Burada anlatmaya çalıştığımız belirgin farklarla yatılı bakıcı profilinin gündüzlü bakıcıya göre daha rahat ve talep gören bakıcı profili olmasıdır. Ancak evinizde yer yoktur, ev içinde bir başka kişi ile rahat edemiyor olabilirsiniz ve yatılı mantığı size uymuyordur, işte tam burada size gündüzlü çalışacak bakıcıları da bulmaktayız. Her zaman belirttiğimiz üzere ailemizin talebi ne ise biz o kriterlere uyan bakıcıları ailelerimize yönlendirmekteyiz.

Yatılı Bakıcı Ne İş Yapar

Eğer 1 den fazla çocuğunuz varsa ve sadece çocuklarınıza bakıcılık yapacak bir personel istiyorsanız; baştan sona çocuklar için ne iş varsa yapmakla görevlidir.

 • Çocukların özel yemeleri gereken yemek varsa hazırlaması ve yemeklerinin yedirilmesi.
 • Özel deterjanla yıkanması gereken çamaşırlar varsa yıkanması ve çamaşırlarının ütülenmesi.
 • Tüm gün oyun ablalığı yapılması.
 • Eğitici aktivitelerin yaptırılması (kitap okuma, ders çalışma, yabancı dil öğretme)
 • Fiziki aktivitelerin yaptırılması (spor, yüzme, çeşitli fiziki oyunlar)
 • Gün içinde ihtiyaca göre duşlarının aldırılması.
 • Alt bez değişiminin yapılması.
 • Uykularının saatlice düzenlenmesi ve gece uykularından uyandıklarında yanlarında olmaları.

gibi görevler sıralanabilir, ancak sizin özel yapılmasını istediğiniz görevleri de yatılı bakıcı personelinize belirtebilirsiniz. Tüm bu görevleri bakıcınıza belirtirken, orantılı olarak vermelisiniz ki uzun dönem bir çalışanınız olsun. Aksi taktirde çok fazla yük alan bakıcı bir süre sonra yorgunluğa dayanamayıp işten ayrılmak isteyebilir. Örneğin; 2 çocuğunuz varsa yaşlarıyla orantılı olarak bu işler yapılabilir, ancak 4-5 ve fazlası çocuk için 1 yatılı bakıcıdan bu performansı beklemek doğru olmayacaktır. Bu yüzden bakıcı sayınızı artırarak işlerinizi daha düzgün yönetebilirsiniz.

yatili-bakici-3

Tabii ki bu saydıklarımızın hepsi yatılı çocuk bakıcısı için olan görevlerdir. Yatılı bakıcı demek sadece çocuk veya bebek bakımı değil, aynı zamanda yaşlı ve hasta bakımı da demektir.

Yaşlılarda bakım konusunda içinde kategorilere ayrılmaktadır. Ayakta yaşlı veya hasta bakımı, yatalak yaşlı veya hasta bakımı olarak gruplandırabiliriz. Ayakta yaşlı veya hasta bakımı dediğimiz kategoride çok sayıda çalışmak isteyen bakıcı adayı var diyebiliriz. Bunun sebebi diğer işlere nazaran biraz daha az yorucu olması nedeniyledir. Çünkü tek yaşayan bir erkek, bayan yaşlı veya hastamızın bakımı diğer işlere göre biraz daha rahat olmaktadır.

Diğer grup yatalak yaşlı veya hasta bakımıdır. Burada alt, bez değişimi hem de yara, pansuman gibi zor bakımlar ön plana çıkabilmektedir.

Peki yatılı yaşlı veya hasta bakıcılar ne iş yapar;

 • Yaşlı veya hastanın; yemeğinin yedirilmesi
 • İlaçlarının takibi
 • Kişisel bakımının yapılması
 • Duş aldırılması
 • Yaşlı veya hastanın kıyafetlerinin her daim temiz tutulması
 • Yattığı yatağın ve ortamın temiz olması
 • Yatalak ise alt, bez değişiminin yapılması
 • gibi sıralayabiliriz.

Bir bakıcının daha doğrusu bir insanın ne kadar işe yetişebileceği ortalama bellidir. Bunun üzerinde bir iş yüklemek hem bakıcının sizi erken zamanda bırakmasına neden olur, hem de işlerinizin düzgün devam etmemesine sebep olacaktır. Bu nedenle bizim tecrübelerimize göre yönlendirmelerimize izin verirseniz, size en doğru şekilde bakıcı ayarlaması yapacağımıza emin olabilirsiniz.

Yatılı Bakıcı İzin Günleri

yatili-bakici-2

Çalışma yapısı genel anlamda 6 gün çalışma, bir gün izin şeklindedir. Bu izin günü birçok ailemize göre farklılıklar gösterebilir. Kimi ailemiz hafta sonu evde izinli olduklarından izin günlerinde de herhangi bir işle çok uğraşmamak için bakıcıya hafta için izin kullanmasını söylerken, diğer yandan hafta içi işlerin çözülmesinin daha önemli olduğu ailelerimiz bakıcılarına hafta sonu izin vermektedirler. Ailelerimize, sadece kendi istek, taleplerine göre personel yönlendirilmekte ve daha da önemlisi ve talepleri kabul eden yatılı bakıcı adayları paylaşılmaktadır.

İzin günleri ailelerimiz için genelde biraz sorgulanan bir durum. Çünkü bakıcının izin gününe nereye gittiğini bilmek istiyorlar. Her insanın kendine ait özel bir yaşantısı var, ancak artık çalışmakta olduğu evin bir bireyi olan bakıcının nereye gittiği aile tarafından çok önemseniyor. İzin gününde nereye gitti, kimlerle görüştü, görüştüğü kişilerde bulaşıcı hastalıklar var mı, hangi toplu taşıma araçlarını kullandı, kendisi hasta olur mu-bakıcılığa devam edebilir mi? gibi bir çok güvenlik sorusu ailelerimizin akıllarından geçmektedir. Kimi aile bu konularda çok rahat olurken, kimi aile gideceği yere kadar kendisi götürüp kendisi getirmektedir. Yine de çok bakıcıda bazı güvenlik önlemlerini alarak çok sıkmamak en doğru olan olacaktır. Bu sefer de çok sıkıya alınan bakıcı başka işler aramaya, iş değiştirmeye çalışmaktadır.

Vip Yatılı Bakıcı Hizmeti

Size ve çocuklarınıza en uygun adayları paylaşarak, sizin şartlarını kabul eden ve tamamen kriterlerinize uyan yatılı bakıcı adayları ile görüşme sağlarsınız. Bu şekilde ne size ne de kendi firmamıza zaman kaybettirmeyiz. Amacımız size uzun süreli bir bakıcı adayı bulmaktır. Legal olarak çalışan bir firma olduğumuz için; hiçbir şekilde personelden komisyon almamaktayız. İşte tam da bu yüzden sizin evinizde bir yatılı bakıcı sirkülasyonu yaratmak gibi bir amacımız yoktur. Misyonumuz uzun süre yanınızda çalışacak personeller bularak size doğru hizmeti sunmaktır. 7/24 Her telefonla aradığınızda karşınızda bir muhatap bulabileceğiniz bir firmadır. İstekleriniz hiçbir zaman geri çevrilmez ve yapılması gereken tüm işlemler hızlıca gerçekleşmektedir. Sektörde Profesyonel Bakıcı firması ile ortak olarak çalışmaktayız.

Biz size yatılı bakıcınızı verdikten sonra dahi, bakıcıyla ve sizinle hala iletişimimizi sürdürmekteyiz. Bunun sebebi ilk başlangıçlarda oluşabilecek her iki taraf içinde yabancılık hissini alıştırmaktır. Çünkü çok doğal olan bu duygu eğer düzgün yönetilemezse, olumlu olacak olan eşleşme olumsuz olarak iş bırakmayla sonuçlanabiliyor. Yeni işe başlayan bakıcı için, bebekle iletişim, aile ile iletişim, ev eşyalarının yerlerini öğrenme hepsi en başta yabancı gelebilir, alışılamayacakmış gibi gelebilir herkes için doğal bir durumdur. Herkes yeni iş başlangıçlarında yabancılık çeker. Zamanla her şeye alışılmaktadır. Aynı durum ailemiz için de geçerlidir.

Ailemizin evinde, aileden bir birey olması beklenen yabancı biri gelmiştir. Yatılı bakıcıyı kabullenmek, huylarını ve karakterini kabullenmek her şey zaman almaktadır. Her birlikte yaşadığımız kişilerin karakterlerinden ve huylarından kendimize bir şeyler almaktayız. Buradaki ailemiz için kolay olan durum ise, bakıcının ailenin isteklerine göre hareket etmesinin görevi olduğudur. Ailemiz bakıcıdan onların istediği gibi hareket etmesini isteyebilir.

Biz sizinle çalışmaya başladıktan sonra artık ev içindeki sorunların da bir parçası olmaktayız. Bu sebeple Vip Yardımcı-Profesyonel Bakıcı firmamızda, sizleri de mutlu ailelerimiz arasında görmekten onur duyarız. Size en doğru yatılı bakıcıyı bulacağımıza söz veriyoruz.

1 Yorum
Eskiler
Yeniler En Çok Oylanan
Eski yorumlar
Tüm yorumlar
× WhatsApp