ARAPÇA BİLEN ELEMAN

ARAPÇA BİLEN ELEMAN

Arapça Bilen Eleman

Yoğunluklu olarak Arap ülkelerinde, ev işlerinde çalışmış olan personellerin bildiği bir dildir. Umman, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerde bakıcılık, ev işlerinde çalışmış olan personeller sürekli olarak pratik yaptıkları için Arapça dilleri gelişmiştir. Arapçayı bilen elemanlarımız, Etiyopya ve Uganda uyruklarındaki siyahi elemanlarımızdır. Araplarda kendi ülkelerinde yoğunlukta siyahi uyrukları çalıştırdıkları için yabancılık çekmemektedirler. Siyahi personeller de Arapların ev yaşantısı bildiği için yabancılık çekmemektedirler. Durum bu şekilde olunca Arap bir aileye nadiren diğer uyruklardaki personellerden yönlendirmekteyiz.

Son zamanlarda Türkiye’deki Arap ailelerin sayısı yüksek oranda artmıştır. Genel olarak da Türkçe bilmedikleri için Arapça bilen veya İngilizce Bilen eleman istemektedirler. Evlerinde bir şey istediklerinde rahatça anlaşabilmek için bu çok önemlidir. Arap ailelerde çalışması için yerleştirdiğimiz Arapça bilmeyen personellerden çok verim alamasak da, yine ailenin ihtiyacına göre değişkenlik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Arap aile Türkçe bilen bir personel isteyebiliyor ki, dışarıyla olan irtibatı sağlayabilsin diye. (Kargo, su vb. siparişler, diğer evrak işleri) Ya da aile Türkçeyi geliştirmek için de bu şekilde bir personel talebinde bulunabiliyor.


0536 301 74 34


Tüm bu koşullar ailelerimizin talebi ne ise ona göre hizmet verdiğimizin göstergesidir. Çünkü ailemizi tam olarak anlamadan bir yönlendirme yapmak herkesin zamanını alacaktır. Biz ne işveren ailemizi, ne Arapça bilen elemanı ne de kendimizi yormak istemiyoruz. Bu nedenle ailemize tam olarak ne istiyorlarsa o koşulları tam karşılayan adayları yönlendirmekteyiz. Doğru eşleşme sağlandığında ise ailemize doğru katkı sağlanmış olup, ihtiyacının karşılanmasına bağlı olarak, hayatına mutlu olarak devam etmektedir.

Arapça Bilen Eleman Ne İş Yapar

Arapça Bilen Eleman-2

Arap ailelerin talepleri üzerine ev işleri, çocuk ve bebek bakımı, varsa yaşlı bakımı yapmaktadırlar. Ancak Siyahi personeller genel olarak ev işleri ve çocuk bakıcılığı yapmaktadırlar. Yaşlı ve Hasta bakım işlerinde de faal olmalarına rağmen, diğer uyrukların daha tecrübeli ve daha yatkın olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Ama bu demek değil ki, Afrikalı elemanlar bu konuda tecrübesiz. Her zaman söylediğimiz sloganlarımızın arasında; “bizim için millet yok, birey vardır” sözü, bu konulardaki doğruluğunu her zaman koruyor.

Arapça bilen eleman talebinde bulunan ailemiz, öncelikle Arapçayı konuştuğu ve anlaştığı adayları isteyecektir. Bu şekilde ev içerisinde sorunsuz olarak işleri yürütecektir. Bir talebi olduğunda anlatabilecek, herhangi bir karmaşa içinde olunmayacaktır. Bu yüzden yapacakları işlerin başında Arapça diliyle konuşarak anlaşmak vardır. Arapça dilini de iyi bilmesi önemlidir, hem aksan hem yeterli kelime konuşuyor olmak çok önemlidir.

Normal şartlarda Türk ailelerimize verdiğimiz siyahi personeller yemek yapmamaktadırlar. Kültürümüze ve damak keyfimize uygun çok fazla yemek yapmayı bilmemektedirler. Bu nedenle nadiren de olsa yemek yapan personel çıkmakta, ancak genellediğimizde yemek konusunda Türk kültürüne uymamaktadırlar. Tüm söylediklerimiz Türk damak tadıyla alakalıydı, Fakat Arap ailelerin yanında da çok çalışmalarının katkısına bağlı olarak, Arap ailelerde yemek yapabilmektedirler. Bu konunun direk yemek yapamıyorlar olarak algılanmasını istemeyiz. Çünkü biz yemek yapmayı bilmiyorlar derken; bizim kültürümüze ve damak tadımıza ait yemek yapmayı çok bilmiyorlar diyoruz, öğrenemezler demiyoruz. Çünkü geçmiş yıllardan bu zamana o kadar çok örneğimiz var ki; ailelerimizin elemana yemek yapmayı öğrettiği ve Arapça bilen elemanların çok iyi yemekler yaptığına çok şahit olduk.

Türk kültürü içerisinde “şartlı-şurtlu” tabiriyle de anlattığımız bir temizlik anlayışımız vardır. Bu dip köşe her yerin tertemiz temizlenmesi anlamına da gelir. Bu zamana kadar verdiğimiz siyahi personellerin çoğunda böyle bir sorun yaşamamış bulunmaktayız. Çalışmakta oldukları çoğu evde temizliği gerçekten iyi yapmaktadırlar. Hatta diğer her şeyden daha iyi ev işleri ve temizliği yapmaktadırlar. Hijyen konusunda ve ev talimatlarına uyma konusunda çok iyiler. En önemli özelliklerinden biri de, verilen kurallara uymaları ve görevleri zamanında yerine getirmeleridir.

Afrikalı bakıcılar Çocuk ve Bebek bakımı konusunda tecrübeli ve referanslıdırlar. Arap ailelerde çoğunlukla 1 çocuktan fazla çocuk olduğu için, o hareketliliğe ve enerjiye sahiptirler. Sürekli çocuklarla iç içe oldukları için de bakım konusunda her şeyi bilmektedirler. Aynı zamanda kendi ülkelerinde erken yaşta çocuk sahibi olmalarının da avantajları vardır. Çocuk ve bebek bakımında güvenilirdirler. Sizin verdiğiniz kurallar çevresinde bebeğinizi, çocuğunuzu büyütebilirler.

Sonuç olarak ailelerimiz bir personelde ne gibi özellikler bulunmasını talep ettiyse, biz ailemize o özelliklere uyan personelleri bulmaktayız. Bu ister siyahi uyruklardan ister diğer uyruklardan olsun, tamamen müşteri odaklı çalışmaktayız. Arapça bilen eleman isteniyorsa buna uygun, İngilizce bilen eleman isteniyorsa buna uygun adayları yönlendirmekteyiz.

Afrikalı Yardımcıdan Arapça Öğrenin

Bir de işin bu kısmını anlatmadan geçmeyelim. Şu ana kadar Türkiye’ye gelmiş veya ülkemizde bulunan, Arapça bilen ailelerimize personel bulmak ve bu ailelerimizin ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda ev içinde doğru anlaşmaları, iletişim kurmaları üzerine bir iş yapımızdan bahsettik. Bu yapıda Arapça bilen eleman, evin temizlik, ütü-çamaşır ve yemekleri yaparak, ayın zamanda çocuklara bakıcılık yaparak hizmet sağlamaktadır. Şimdi anlatacağımız konu ise; elemanın ev içi hizmetlere destek olurken, aynı zamanda çocuğa veya ebeveynlere Arapça öğretmesi üzerinedir.

Arapca-bilen-eleman-3

Son zamanlarda birçok sektörde Türkçenin yanı sıra Arapça da bilgilendirmeler yapılmaktadır. Arap ailelerin nüfuslarının artmasıyla birlikte satış stratejileri, Arapça bilen kişilere ihtiyaç duymuştur. Kendi işinizi de yapsanız veya herhangi bir firmada da çalışıyor olsanız; Arap ailelerle sık sık iş yapmaya başladığınızda Arapça öğrenmek zorunlu hale gelmektedir. Arapçayı da ya bir kursla ya da daha güzeli, evinizdeki yardımcıyla öğrenmek mümkün olabilmektedir. Ailelerimizin Arapça bilen eleman seçmelerindeki en büyük avantaj, ev işleriniz yapılırken, evde Arapça öğrenmektir. Sürekli olarak bir yabancı dili ev içinde pratik yapmak, o dili öğrenmenizde çok büyük fayda sağlayacaktır.

Afrikalı elemanlar Arapçayı daha önce birkaç sene çalışmış oldukları Umman, Katar, Suudi Arabistan, Dubai gibi ülkelerden öğrenmişlerdir. Burada yaşadıkları Arap aileler ve sürekli olarak çocuklarla olan iletişim, bir kurstan çok daha iyi Arapça öğrenmelerine katkı sağlamıştır. Birkaç ay sonra artık profesyonel şekilde Arapça konuşan elemanlar, yıllar içinde Arapçayı kendi dilleri gibi konuşmaya başlarlar. Evet diller içinde birçok aksan ve değişik farklılıklar olsa da, bizim size yapmış olduğumuz sunum sırasında Arapça bilen elemanın nasıl Arapça konuştuğunu görmekte ve paylaşılan videolardan kişinin Arapça bilme yetisini kontrol edebilirsiniz.

Arapça Bilen Eleman Hizmeti

Sektörde geçirdiğimiz uzun yıllar boyunca bir şeyi çok iyi anladık; iyi veya kötü Uyruk yoktur, İyi veya kötü birey vardır. Bu durum tabii ki personel için geçerli olsa da, elemanınızı doğru yönlendirerek uzun dönem verim almak mümkün, ancak bunun tersini yapıyor olmak; Bakıcı personelinizi dinlendirmeden sürekli çalıştırmak veya çocuk bakımıyla aynı anda ev işlerini de veriyor olmak, iplerin bir süre sonra kopmasına, personel ile olan iş ilişkisinin bitişine sebep olacaktır. Arapça bilen eleman size birçok konuda destek olabilir, ancak iyi bir yönlendirme ile. Her kişi yeni işe başladığında bocalama yaşar, bu durumu göz önünde bulundurarak, kişiyi o şekilde değerlendirmek gerekiyor.

2012 yılından beri Profesyonel Bakıcı firmasıyla ortak olarak hizmet sağlamaktayız. Size en uygun bakıcı personele ulaşmak için bizi arayınız.

Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Eski yorumlar
Tüm yorumlar
× WhatsApp